Türkçe | English
 
 

ALKALİ BESLENME NEDİR?

İnsan yediklerinin bir bütünüdür

Alkali beslenme nedir?Alkali beslenme, alkali yaşamın en önemli unsuru ve birincil şartıdır. Birçok kişi kendisini olması gerektiği kadar iyi hissetmez. Ancak bu durumu doğal sürecin bir parçası olmasına bağlayarak , yıllar geçtikçe enerjinin azalacağını ve canlılığın giderek yok olacağını, yaşlanmayla beraber de tüm bu sorunların artacağını düşünür.

Oysa ki bunun nedeni, genciyle yaşlısıyla birçok insanın alkali beslenmenin önemini bilmemesidir. Günbegün alınan besinler, beslenme biçimleri, vücutta biriken toksinler yaşam boyunca kullandıkları ilaçlar enerjik hissetmek veya hissetmemekte en büyük etkenlerdir.

Günümüzde tıp dünyası hastalıkların ilaçla tedavi edilebileceğini söylemekte, ancak; sağlığın korunmasında yaşam tarzının önemini açıkça kabul etmektedir. Bu yaşam tarzının ilk basamağı ise beslenmedir, çünkü insan yediklerinin bir bütünüdür.

                       

Alkali beslenme ve sağlığımız

Bazı besinlerin vücudun pH; yani asit alkali dengesini direkt olarak etkilediği gerçeği bilim adamlarınca açıklandıktan sonra son yıllarda sağlıklı besinlerle beslenerek hastalıklara karşı kendini korumaya çalışan insan sayısı artmıştır.

Ne kadar doğru yediğinizi düşünürseniz düşünün, ne kadar hareketli olursanız olun, eğer vücudunuzun dengesi asit açısından fazla ise hiçbir zaman olması gerektiği kadar sağlıklı, enerjik hissedemezsiniz. Zira bildiğiniz tüm standart diyetler asit yükünü içermektedir.

Artan asit yükü hücrelerde, dokularda ve organlarda tahribata neden olarak bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olurken mevcut kilonun da korunamayarak, kilo alımına, dolayısıyla birçok kronik hastalığın temeli olan çağımızın vebası obeziteye davet çıkarıyor.

Eğer çoğu zaman yorgun hissediyor iseniz büyük bir ihtimalle vücudun karşılayabileceği asit yükünden daha fazla asit yükü ile karşı karşıyasınız demektir. Gerçek olan şudur ki birçok insan da farkında olmadan aynı sorunla mücadele etmektedir.
Bu durumda yapılması gereken; mümkün olduğunca çabuk beslenme biçiminizi değiştirerek alkali ağırlıklı beslenme biçimine geçmektir.

Organik ve taze sebze ve meyvelerden, alkali değeri yüksek besinlerden oluşan bir beslenme biçimi vücudun pH dengesini koruyarak sizi bir çok hastalıktan koruyacaktır. Zira vücut hücreleri hafif alkali ortamda tam performansla çalışırlar.

İnsan kanı hafif alkalidir. Vücudun pH dengesi 7.35 ile 7.45 arasındadır. pH ölçüm değerinde 7, nötr nokta olarak kabul edildiğinde 7 üstü, alkaliyi; 7 altı, asidiği işaret eder. Bu gerçek; hayat sıvısı olan kanımızın hafif alkali olduğunu ortaya koymaktadır.

İnsan kanı asitlenmesi sonucunda ölüm kaçınılmaz bir gerçektir ve bu yüzdendir ki vücuttaki tüm hücreler ve organlar kanın asitlenmemesi için çalışırlar.

İnsan vücudu öyle muhteşem bir mekanizmadır ki yürüme, konuşma, göz kıprma vb gibi gün içerisinde yapılan binlerce metabolik hareket sonucu oluşan asidi rahatlıkla temizleyip hafif alkali yapıyı korumaya doğuştan programlanmıştır. Ancak beslenme yoluyla fazladan asit yüklenirse sistem aksamaya başlar. Bu aksaklıklar da bize yorgunluk, enerji kaybı, ağrı, sancı ve hastalıklar olarak geri döner.