Türkçe | English
 
 

ALKALİ BESLENME VE KİLO KONTROLÜ

Alkali Beslenme ve Kilo KontolüAlkali beslenme ile zayıflamak için günlük diyetin %85’inin taze alkali sebzelerden, düşük şeker içeren alkali meyvelerden (domates, kırmızı biber, greyfurt, limon, şeftali, nar vb.), %15’inin asidik besinlerden oluşması gerekir. Günde en az 1 saat yürüyüşle bu beslenmenin desteklenmesi şarttır. Böyle bir beslenme ile vücut hücrelerimizin ve dokularımızın ihtiyacı olan besin değerleri kaybolmayacağı için kuvvet kaybı, yorgunluk ve açlık hissi olmadan, üstelik yaşanmadan kilo verebilirsiniz.

Alkali beslenme ile kilo vermede en önemli avantaj, vücudun pH dengesinin bozulmamasıdır. Böylece önceki dönemlerde alınan ve vücutta yağ asidi olarak yağ hücrelerinde depolanan fazla asit yükünün, kilo verilmeye başlanması ile tekrar açığa çıkması ve açığa çıkan asidi tamponlama sistemleri ile vücudun tekrar yağ asidi olarak yağ depolarında toplamasının önüne geçilir. Zira vücutta alkali atık bırakan besinler vücudumuzun açığa çıkan asidi rahatlıkla tamponlayarak depolamak yerine dışarı atmasına imkan verir.

Kilo verme programında sebzelerin mümkün olduğunca çiğ tüketilmesi ya da alkali pişirme teknikleri ile pişirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanan sebzeler besin değerleri kaybolmadan alınabilecek ve daha az miktarlar ile doygunluk sağlanabilecektir.